Akciğer Karsinoid Tümörleri

Nadir görülen bir akciğer kanseri türüdür . Akciğer kanserlerinin sadece %1 ila %2'si karsinoid tümörlerdir. Genellikle yavaş büyürler. Bunlar bir tür nöroendokrin tümördür , yani akciğerlerde ve vücutta bulunan nöroendokrin hücreler adı verilen özel hücrelerde başlarlar.

Akciğer karsinoid tümörü nedir?

Akciğer karsinoid tümörü, nöroendokrin hücrelerden oluşan bir kanserli tümör türüdür. Bu hücreler, akciğerler de dahil olmak üzere vücudun her yerinde bulunur. Hormon veya hormon benzeri maddeler ürettikleri için endokrin hücreler ile benzerlik gösterirler. Diğer yönlerden sinir hücrelerine benzerler çünkü her ikisi de nörotransmitter salgılayabilir.

Bazen nöroendokrin hücreler çok hızlı büyür ve karsinoid tümör olarak bilinen küçük bir tümör oluşturur. Akciğerler dışında vücudun diğer organlarında da karsinoid tümörler oluşabilir. Akciğerlerde oluşan karsinoid tümörler tüm karsinoid tümörlerin beşte birini oluşturur.

İki tip akciğer karsinoid tümörü vardır: Tipik ve Atipik .

  • Tipik Akciğer Karsinoidleri: 10 akciğer karsinoidinden yaklaşık 9'unu oluşturur. Yavaş büyürler ve nadiren akciğerlerin ötesine yayılırlar.
  • Atipik Akciğer Karsinoidleri: Tipik akciğer karsinoidlerinden çok daha nadirdir. Tipik karsinoidlerden daha hızlı büyüme eğilimindedirler. Akciğerlerin ötesine yayılma (metastaz yapma) olasılığı daha yüksektir.

Akciğer karsinoid tümörleri bulundukları yere göre de sınıflandırılırlar.

  • Merkezi karsinoidler, akciğerlerin büyük hava yollarının duvarlarında bulunur.
  • Periferik karsinoidler, daha küçük hava yollarında akciğerlerin kenarlarına daha yakın oluşur.
  • Hem merkezi hem de periferik karsinoidler genellikle tipik karsinoidlerdir.
Online Randevu
Doktorunuza Sorun
Online Randevu formunu doldurun, hasta temsilcilerimiz sizleri arasın. Randevunuzu beraber planlayalım.
Aşağıdaki form yardımıyla uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Max: 2MB

crossmenuchevron-downarrow-left