neolife
Ana Sayfa  /  SAĞLIĞINIZ İLE İLGİLİ BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ  /  Faydalı Bilgiler  /  Kemoterapi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler
Kanser Nedir?
Faydalı Bilgiler
Sıkça Sorulan Sorular
 

  Kemoterapi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 
Kemoterapi nedir?
Kemoterapi ilaç kullanımı yoluyla kontrolsüz çoğalan ve istenmeyen kanserli hücrelerin yok edilmesidir. Cerrahi ve ışın tedavisi (radyoterapi) ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir  parçasıdır. Pek çok kemoterapi türü vardır, kemoterapi sırasında hissettikleriniz bir başkasının deneyiminden çok farklı olabilir.

Kemoterapi kim tarafından uygulanır?
Kemoterapi ile ilgilenen bilim dalına medikal onkoloji veya tıbbi onkoloji, bu alanda çalışan doktora medikal onkolog (tıbbi onkolog) denir. Medikal onkoloji ayrı bir uzmanlık dalıdır; medikal onkolog tümör tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir iç hastalıkları uzmanıdır. Tümör tedavisi bir ekip işidir ve mutlaka bu ekibin tüm üyelerinin bulunduğu merkezlerde uygulanmalıdır. Medikal onkolog, radyasyon onkoloğu, cerrah ve radyoloji uzmanı bu ekibin vazgeçilmez elemanlarıdır. Kemoterapi uygulaması bu konuda deneyimli ve eğitimli kemoterapi hemşireleri tarafından yapılır.

Kemoterapi uygulamasında amaç nedir?
Tümörün cinsine ve hastanın özelliklerine göre değişik nedenlerle kemoterapi uygulanabilir.
 Tümörü tamamen yok etmek ve hastayı iyileştirmek için,
Tümörün yayılmasını engellemek veya gerilemesini sağlamak için,
 Tümörün sebep olduğu belirtileri yok etmek için kemoterapi uygulanır.
Kemoterapi tek başına, ya da başka tedavilerin yanı sıra verilebilir. Diğer tedavilerin daha faydalı olmasına yardımcı olabilir. Kemoterapi, ameliyattan önce veya sonra, radyoterapi sırasında, öncesinde ve sonrasında verilebilir, ya da kemik iliği hücre transplantasyonundan önce yapılabilir.
 
Kemoterapi ilaçları nelerdir?
Kemoterapide çeşitli ilaçlar kullanılır. Bunların bir kısmı tümöre doğrudan etkili kemoterapötik ilaçlar ve hormonlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici biyolojik ajanlardır. Bazı ilaçlar ise tümöre doğrudan etkili ilaçların yan etkilerini azaltmak veya yok etmek amacıyla kullanılır.

Kemoterapötik ilaçlar nasıl etki ederler?
Uygulanan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda dağılır. Tümör hücrelerinin büyümesine ve çoğalmasına engel olarak tümörün ölümüne neden olurlar. Diğer taraftan bu ilaçlar vücudumuzda bazı yerlerdeki normal hücreleri de etkileyerek çeşitli yan etkilere yol açarlar. Bazı hormon ve hormon karşıtı ilaçlar da aynı yolla tümör hücrelerini öldürür ve özel bazı tümör tiplerinin tedavisinde kullanılır. Bunlar dışında yukarıda sözü edilen birtakım biyolojik ajanlar hem tümör tedavisinde, hem de yan etkilerin önlenmesinde  kullanılabilir. Bu maddeler genellikle vücutta normalde var olan bağışıklık sistemini çalıştırarak tümör hücrelerine karşı savaşı ve vücut direncini sağlayan maddelerdir. Tümör tedavisi sırasında dışarıdan da verilerek etkileri güçlendirilir.

Kemoterapi nasıl verilir?
Kemoterapi aşağıdaki yollardan biriyle verilir.
 Damar içine enjeksiyon yolu ile (en sık kullanılan yöntem)
  Ağızdan hap, kapsül ya da tablet şeklinde
  Cilde sürülecek bir krem formunda
  Vücut boşluklarına doğrudan uygulama
Birçok ilaç sindirim yolu ile emilemediği için damar yolu ile verilmektedir. Damar yoluyla verilen ilaçlar dolaşıma hemen katıldığı için etkileri çabuk olmaktadır. Bazen ilaçların uygulanmasında iki ya da üç yol birlikte kullanılır. İlacın nasıl verileceği doktor yada hemşireniz tarafından anlatılacaktır. Size verilen tedavide doktorunuza danışmadan değişiklik yapmayınız.

Kemoterapi ne zaman verilir?
Üç  veya beş gün üst üste, haftada bir, iki haftada bir, üç haftada bir ya da ayda bir kemoterapi alabilirsiniz. Tedavi periyotlarını, kemoterapi görmediğiniz istirahat dönemleri izler. Bu dinlenme dönemi, bedeninize sağlıklı hücreler üretmesi için şans verir.
Tedavi uygulama süresi ve sıklığı hastalığınızın ve sizin durumunuza göre özel olarak seçilen kemoterapi şemasına bağlıdır. Tedavi ile elde edilen cevaba ve oluşan yan etkilere göre süre ve sıklık doktorunuz tarafından değiştirilebilir. Genellikle en sık kullanılan aralar 3 veya 4 hafta olmakla birlikte bazı tedavi şemalarında haftada bir veya iki haftada bir uygulamalar da vardır. Tedavinin mümkün olduğu kadar düzenli ve yan etkilerin izin verdiği ölçüde zamanında yapılması önemlidir. Tedavi aralıkları gereksiz uzatıldığında tümöre kendini toparlama ve ilaçlara direnç kazanarak daha da güçlenme şansı verilmiş olur. Bu şekilde tümör büyümeye ve yayılmaya devam eder ve tedavi başarı şansı azalır. Kemoterapi randevularınız konusunda kesinlikle doktorunuzun önerileri dışına çıkmayın. Herhangi bir nedenle (aile sorunları, parasal sorunlar vb.) tedaviyi bırakmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşarak sorunlarınızı anlatın ve yardım isteyin. Tedavi günlerine mutlaka uyun. Kendinizi iyi hissetmediğiniz gerekçesi ile asla kendiliğinizden tedavi gününüzü değiştirmeyin, ve evde kullanmak zorunda olduğunuz ilaçları almamazlık etmeyin.

Kemoterapi sırasında başka ilaçlar kullanabilir miyim?

Genel kural olarak kemoterapi başka sebeplerle (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, ağrı kesiciler) ilaç kullanmaya engel değildir. Ancak bu ilaçlar konusunda doktorunuzla görüşmeniz şarttır. Tedavi sırasında aspirin içeren ağrı kesici ve ateş düşürücüler almayın. Hastaneye yatmak için gelirken bu tür ilaçlarınızı yanınızda getirin.

Sıradışı kanser tedavileri
Aile ve yakınlarınız tümör tedavisi aldığınızı öğrendiklerinde size, hastalığınıza iyi geldiği söylenen çeşitli yiyecek, vitamin ve ilaçlar almanızı önerebilirler. Bu tür öneriler sıklıkla televizyon, gazete ve dergilerde abartılarak bahsedilen tedavilerdir. Maalesef bunlar genellikle kesin veya tam olmayan bilgileri içerir. Söylenen yüksek iyileşme oranlarının sağlam bilimsel kanıtları genelde yoktur. Tümör tedavisinde gerçek ilerlemeler temel tıp buluşlarının (yeni ilaç ve yöntemlerin) klinikte uzun süre denenmesi ve geliştirilmesi ile sağlanır. Herkese önerilmeden önce dikkatli çalışmalar yapılması şarttır. Etkisi ispat edildiğinde dünyanın dört bir yanındaki hastalar için kullanıma sunulur. Eğer bu tür tedavileri kullanmayı düşünüyorsanız veya kullanıyorsanız doktorunuza haber veriniz.

Tedavi sırasında nasıl hissedeceksiniz?
Her insan ve her tedavi farklıdır, dolayısıyla nasıl hissedeceğinizi kestirmek kolay değildir. Bazı kişiler normal yaşantılarına devam ederken, diğerleri daha yorgun hissedebilirler. Günümüzde, kemoterapinin yan etkilerinden çoğu kontrol edilebilmektedir.

Kemoterapinin yan etkilerinin değerlendirilebilmesi için gerekli tetkikler nelerdir?
 Kan sayımı
Kemik iliği tarafından yapılan ve mikroplarla savaşan beyaz kürelerin (lökosit), oksijen taşıyan hemoglobinin ve pıhtılaşmayı sağlayarak kanamayı durduran trombositlerin sayılarını gösteren bir tetkiktir. Kemoterapi ilaçlarının çoğu kemik iliği üzerine baskılayıcı etki yaptığı için genellikle her ilaç tedavisi gününden önce, bazen ise her hafta kan sayımı yapılması gereklidir. Kan hücrelerinizin miktarı belirli ölçüler içinde olmazsa kemoterapi alamazsınız. Bazı durumlarda tedaviniz ertelenebilir, bazı durumlarda ise kan ürünleri verilerek kan sayımınız istenen düzeye yükseltilebilir. Daha sonraki kemoterapi kürlerinde bu yan etkinin en aza indirilebilmesi için size gerekli olan destek tedavileri önerilecektir.

 Biyokimyasal kan testleri
Hayati organlarımızın normal olarak işleyip işlemediği kanda bakılan üre, kreatinin, şeker, karaciğer enzimleri gibi bazı biyokimyasal değerlerle anlaşılır. Her kemoterapi ilacının yan etkisi değişiktir. Doktorunuz sizden kullanılan kemoterapinin türüne göre değişik biokimyasal testler isteyecektir. Bunları genellikle kemoterapi gününden 1 gün önce veya belirtilen tarihte mutlaka yaptırdıktan sonra randevunuza geliniz.

 İdrar tahlili
Böbrek, mesane ve idrar yollarınızda herhangi bir sorunun olup olmadığı taze idrarda ve bazen de 24 saatlik idrarda bakılan bazı testlerle anlaşılabilir. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde bu tetkiki yaptırmanız gerekir.

Kemoterapi niçin yan etki yapar?
Kemoterapi ilaçları istenmeyen hücreleri yok ederken vücudun normal hücrelerini de etkiler. Kemoterapiden en çok etkilenen normal vücut hücreleri kemik iliği, mide-bağırsak sistemi ve saç kökü hücreleri gibi en hızlı bölünen hücrelerdir. Bu nedenle en sık rastlanan yan etkiler yorgunluk, bulantı, kusma ve saç dökülmesidir.
Yan etkiler kullanılan ilaca sizin vücudunuzun bireysel tepkisidir. Bu nedenle her hasta için belirli bir yan etkiye ilişkin bir tahminde bulunmak güçtür. Bir kemoterapi uygulaması sonrası gözlemlediğiniz bir yan etkinin bir sonraki uygulama sonrası aynı olmadığını görebiliriz.

Kemoterapinin yan etkileriyle nasıl başa çıkacaksınız?
Kemoterapinin bir çok farklı yan etkisi olabilir: Halsizlik ve yorgunluk hali, kansızlık, iştahsızlık, kanama, kabızlık, ishal, saç dökülmesi, enfeksiyon riskinin artması, hafıza değişiklikleri, yutkunma zorluğu, bulantı ve kusma, kas ve sinir sistemindeki değişiklikler, ağrı, cinsellik ve üreme sistemindeki değişiklikler, cilt ve tırnaklarda değişiklikler, ödem ve idrar değişiklikleri, kemoterapinin olası yan etkileridir. Sıralanan yan etkiler bütün hastalarda görülmeyeceğinden yan etki listesinin uzun olmasından ötürü endişeye kapılmanıza gerek yoktur.

Bu yan etkilerle başa çıkmak için alınabilecek ortak önlemler vardır:
 Aç olmasanız bile sık ve az yemek yiyin, üç ana öğünü ara öğünlerle destekleyin. Günde toplam 5 ila 6 öğün yiyin.
 Çoğumuzun günde en az 8 bardak sıvı alması gereklidir. Su ve suyla seyreltilmiş meyve suları iyi seçeneklerdir.
 Sigara ve alkol kullanmayın.
 Günlük giyiminizde rahat ve bol kıyafetleri tercih edin.
 Tedavi sırasında, bulaşıcı hastalığı olan ve enfeksiyon taşıyan kişilerden uzak durun. Kalabalık ve havasız ortamlardan kaçının.
 Vücut temizliğinize dikkat edin. Hijyen kurallarına uyun.

Eğer kendinizi yorgun ya da zayıf hissederseniz aşağıdaki önerileri deneyin:
 Enerjinizi idareli kullanın. Her gün, yapılması gerekli olan en önemli işlere öncelik verin ve sadece bunları yapın.
 Yardım isteyin. Aile ve arkadaşlarınızın yardım tekliflerini değerlendirin. Doktora gitmenize, alışveriş yapmanıza, yemek pişirmenize yardım edebilirler.
 Dinlenme zamanlarını hafif aktivitelerle dengeleyin:
 Her gece en az 8 saat uyuyun.
 Gün içinde kestirin. Gün içi kestirmelerinizde 1 aatten az süreyle uyumak en iyisidir. Yatakta uzun süre geçirmek kendinizi daha da yorgun hissetmenize sebep olabilir.
 Kısa yürüyüşler gibi hafif aktiviteleri her gün 20-30 dakika süreyle yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.
 Fizyoterapist eşliğinde yapacağınız rehabilitasyon uygulamaları, varolan kuvvetinizi korumaya ve kaybettiğiniz yetileri yeniden kazanmaya yardımcı olabilir.
 
Dikkat!
Ara kan sayımlarında hemoglobin miktarınız 7 gr’ın altındaysa, yorgunluğunuz giderek artıyorsa, bilinç bulanıklığı oluşursa doktorunuza başvurun.

Doktorunuzun haricindeki kişilerin verdiği tavsiyelere kulak asmayın. Herhangi bir ilaç, vitamin ya da şifalı bitki almadan önce doktorunuza danışın. Bunlardan bazıları kemoterapinin işleyişini değiştirebilir. Kemoterapinin yan etkilerle başa çıkmak için alınacak ortak önlemlerin yanı sıra, aşağıda belirtilen durumlara özel başa çıkma yöntemleri de bulunmaktadır.
 
Kansızlık (Anemi)
Anemi, vücudun yeterince alyuvara sahip olmamasıdır ve kendinizi yorgun, halsiz ya da zayıf hissetmenize ve göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi gibi belirtilere de sebep olabilir.
Yukarıdaki ortak önerilere ek olarak, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin:
 Yüksek protein değeri taşıyan yiyecekleri tercih etmeniz gerekebilir. Et, fıstık ezmesi ve yumurta iyi seçimlerdir.
 İçinde demir olan yiyecekleri tercih etmeniz gerekebilir. Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak gibi), kuru fasulye ve baklagiller iyi seçeneklerdir.

Hangi yiyecek ve içeceklerin size uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın. Doktorunuz, kan testi sonuçlarınıza göre, ilaç kullanmanızı da önerebilir.

 İştahsızlık
Kemoterapi tedavisi sırasında iştahınız azalabilir. Bu durum, kilo kaybına, halsizlik ve yorgunluğa yol açabilir.

İştahınızı açmak için aşağıdaki önerileri dikkate alın:
 Değişik menüler deneyerek yiyeceğe karşı ilginizi hayatta tutun.
 Aileniz ve arkadaşlarınızla beraber huzurlu ortamlarda yemek yiyin.
 Proteinli yiyecekleri (et, peynir..gibi) tercih edin.Yemek aralarında yüksek kalorili ve proteinli besinleri yemeye çalışın.
 Tat alma duygusundaki değişiklikleri önlemek için farklı soslar kullanın.
 Eğer yemeğiniz size metalik bir tat veriyorsa, plastik çatal ve kaşık kullanarak bu duyguyu yenmeye çalışın.
 İştahınızı kapatan ağız yarası, bulantı gibi sorunlar varsa bunları gidermeye çalışın.
 Kendinizi iyi hissettiğiniz dönemlerde besin değeri yüksek gıdalarla beslenip güç toplayın.
 İştahınız olmasa da yemek yemeniz gerektiğini unutmayın.

 Kanama
Uygulanan kemoterapi ilaçlarına bağlı olarak trombosit sayımında azalma tespit edilebilir. Trombositler azaldığı zaman kanamaya eğilim artar. 

Trombosit sayısının düşüklüğünde alabileceğiniz önlemler:
 Doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç (aspirin ve ağrı kesiciler dahil) almayın.
 Doktorunuz izin vermedikçe alkollü içecekler kullanmayın.
 Cinsel ilişki kurmayın.
 Kendinizi koruyun.
 Jilet kullanmayın, elektrikli traş makinesini tercih edin.
 Makas, bıçak ve diğer kesici aletleri kullanırken dikkatli olun.
 Çıplak ayakla dolaşmayın.
 Burnunuzu zorlamadan temizleyin.
 Dişlerinizi yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayın. Diş ipi ve kürdan kullanmayın.
Kanama yaratabilecek durumlardan kaçının.
 Sivilcelerinizi sıkmayın. Ciltteki yaralarınızla oynamayın.
 Yaralanmaya sebebiyet verecek sert sporlardan kaçının.
 Makattan alınan fitillerden kaçının, bu bölgede termometre bile kullanmayın.
 Kadınlarda tampon yerine kadın pedini tercih edin.

Eğer kanama başladıysa:
Temiz bir havluyla kanayan bölgeye, kanama kesilinceye kadar sıkıca baskı uygulayın.
Eğer cilt altı kanamaları bulunuyorsa;
Bölgeye 20 dakika süreyle buz uygulaması yapın.

Dikkat!
Eğer vücudunuzda morluk oluşuyorsa, kırmızı veya pembe renkli idrar çıkarıyorsanız, siyah veya kırmızı dışkı bulunuyorsa, burun ya da diş eti kanamanız oluyorsa, el ve ayaklarınızda veya vücudunuzun başka bir bölgesinde toplu iğne başı büyüklüğünde döküntüler oluyorsa mutlaka doktorunuza haber verin.

Kabızlık
Dışkılama sıklığınızın her zamankinden daha az olması, dışkının sertleşmesi ve ağrılı ve rahatsız edici olmasına kabızlık denir. Kemoterapi ilaçlarından bazıları, hareketsizlik ve az yemek yemek kabızlığa sebep olabilir. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayın. İki günden fazla süreyle tuvalete çıkamazsanız, bu durumu muhakkak doktorunuzla paylaşın.

Kabızlığı önlemek için:
 Lifli ve posalı yiyecekleri (tam tahıllı ekmek, müsli, meyve, sebzeler, kabuklu yemişler, kuru bakliyat) tercih edin.
 Bağırsak hareketlerini arttırmak amacıyla bol sıvı tüketin. Günde en az sekiz bardak ılık su için. Meyve suyu da içebilirsiniz.
 Hafif egzersiz ve 15-30 dakikalık yürüyüşler  yapmak da kabızlığınızın giderilmesinde faydalı olacaktır.
 Öğünleri hep aynı zamanda yemeğe gayret edin.

 İshal
Kemoterapi tedavisi sürecinde dışkılama düzeninizde değişiklikler olabilir. Bu durum bazı sınırlar içerisinde önemsizdir, ancak ishal uzun sürüyorsa veya şiddetli ya da ağrılı ise, mutlaka doktorunuza haber verin.

İshali kontrol altına almak için aşağıdaki önerileri dikkate alın:
 Sindirimi kolay yiyecekleri (muz, elma püresi, beyaz pirinç, haşlanmış patates, makarna, beyaz ekmek gibi) tercih edin.
 Bol sıvı tüketin. Günde en az 8-12 bardak sıvı (su, elma suyu, açık çay..) tüketmeniz ishal sırasında kaybettiğiniz sıvıları vücudunuza geri kazandırmak açısından hayati öneme sahiptir. Alınan sıvıların çok sıcak ya da çok soğuk olmaması uygundur.
 İshaliniz devam ettiği sürece çiğ sebze ve meyveler, lifli yiyecekler (tam tahıllı ekmek, müsli vs.), acı, baharatlı yağlı ve kızarmış gıdalar, çikolata ve gaz yapan yiyecekler ile çay, kahve, alkollü içecekler ve gazlı meşrubatlardan uzak durun.
 Doktorunuzun önerdiği ishal kesici ilaçları düzenli olarak kullanın.

Enfeksiyon Riskinin Artması
Kemoterapi, mikroplarla savaşan beyaz kürelerinizi (lökosit) azaltacağı için, kemoterapi tedavisi esnasında enfeksiyon riskinin artışı görülebilir. Alınacak bazı önlemlerle bu riskin azaltılması mümkündür.
El, yüz, ağız ve vücut hijyeninize dikkat edin. Sık sık ellerinizi yıkayın. Duş alabilirsiniz. Su ve sabun kullanın. Gerektiğinde dezenfektan sıvıları da kullanabilirsiniz.
 Tırnaklarınızı kökünden kesmeyin, manikür yaptırmayın.
 Dişlerinizi sabah ve akşam yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalayın.
 Yaralanmamaya özen gösterin.
 İdrar kateteri, kolostomi torbası, mide beslenme tüpü, trakeostomi kanülü, port kanülü varsa o bölgenin çevresi temiz ve kuru tutulmalıdır. Bu konuda hemşirenize danışın.
 Traş olurken jilet yerine elektrikli makineleri tercih edin.
 Yiyeceklerin iyi pişirilmiş olmasına dikkat edin. Dışarıdan alacağınız gıdaların da güvenilir olmasına özellikle dikkat edin, suları kaynatarak için.
 Sivilce ve yaralarınızla oynamayın.
 Derece ile ateş bakmasını  öğrenerek, kendinizi normalden farklı hissettiğinizde mutlaka ateşinize bakın. Ateşiniz yükseldiğinde bol sıvı alın.
 Çiğ sebze ve meyveleri yemeden önce çok iyi yıkayın.
 Evcil hayvanlarınızın temizliği için bir başkasından yardım alın.
 Sonbahar ve kış aylarında artan viral enfeksiyonlara yakalanmamak için toplu taşıtlar ve kalabalık kapalı mekanlardan uzak durun.
 Özel eşyalarınızı temiz tutun ve başkalarıyla  paylaşmaktan kaçının.
 Cildiniz kuruyorsa krem kullanmayı ihmal etmeyin.
 Havasız, tozlu ve sigara dumanı olan kalabalık ortamlardan uzak durun.

Hafıza Değişiklikleri
Bazen kemoterapi sırasında, unutkanlık, zihinsel durgunluk, dalgınlık gibi haller oluşabilir. Kafanız karışıyor, kendinizi üzgün ve depresif hissediyorsanız ya da hatırlama ve konsantre olmakta güçlük çekiyorsanız, muhakkak doktorunuza danışın ve önerilerini uygulayın.

Yutkunma Zorluğu ve Ağız Yaraları
Ağız içi ve yemek borusundaki hücrelerin yenilenmemesi, vücudun mikroplara karşı daha duyarlı olması, yetersiz sıvı alımı, ağız bakımının iyi olmaması gibi nedenlerden ötürü kemoterapi esnasında ağız ve boğaz mukozasında mukosit  adı verilen yaralar açılabilir. Bu yaralar, enfeksiyon kapmaları halinde büyük tehlike yaratırlar. Bununla ilintili olarak, ağız kuruluğu, çiğneme ve yutkunma güçlüğü oluşabilir. Bazen, eklenen mantar enfeksiyonları da pamukçuk adı verilen beyaz lekelere neden olabilir, boğaz ve ağızdaki hassasiyeti artırabilir.

Bunlarla başa çıkmak için:
 Diş ve ağız hijyenine özellikle önem gösterin. Kemoterapiye başlamadan önce dişlerinizde olabilecek muhtemel çürük ve iltihaplar için diş doktorunuza görünün. Kemoterapi başladıktan sonra kanama sorunları olabileceğinden diş bakımı / tedavisi yaptırmanız güç olabilir.
 Her yemekten sonra ve yatmadan önce yumuşak bir diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayın. Diş macunu olarak florid ve karbonat içeren ürünlerin kullanılması yararlıdır.
 Takma dişleriniz varsa gece çıkartınız.
 Yumuşak yiyecekleri tercih edin.
 Çok sıcak yemekten kaçının.
 Ağız ve dudaklarınızı nemli tutun.
 Ağzınızı acıtacak asitli, alkollü, acılı yiyecek ve içeceklerden sakının.
 Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun.
 Yutma problemi yaşandığı zaman yutma rehabilitasyonundan fayda görülebilir. Bu konuyla ilgili olarak lütfen rehabilitasyon kitapçığımıza bakınız.Ağzınızı gün boyunca, aşağıda içeriği verilen karışımla çalkalayın ve gargara yapın. Yemeklerden sonra ve yatmadan önce olmak üzere günde 4 kere tekrarlayın.
 1 bardak ılık su
 1 şeker kaşığı karbonat
 1/2 çay kaşığı tuz

Bulantı ve Kusma
Bulantı ve kusma sık görülen yan etkilerdendir. Kullanılan ilaç dozuna, türlerine ve kişisel özelliklerine göre kusma süresi ve şiddeti değişiklik gösterebilir. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda bulantı ve kusmayı önleyici ilaçlar alınmalıdır.

Bulantı ve kusma konusunda alınabilecek önlemler:
 Tedavi öncesinde aşırı gıda almayın.
 Kemoterapi aldığınız gün boyunca hafif ve azar azar beslenmeyi tercih edin.
 Eğer sabah bulantınız oluyorsa, yağsız tost,  kraker gibi yiyecekleri tercih edin.
 Su, taze sıkılmış meyve suyu, soda gibi kafeinsiz sıvıları yemek sırasında değil, yemeklerden 1 saat önce veya sonra içiniz.
 Yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 Yemekten sonra mümkünse hafif yürüyüşler yapın.
 Bulantı hissettiğinizde derin ve yavaş nefes alıp verin.
 Bol kıyafetler giyin.
 Diyetinize uygunsa, naneli, meyve aromalı şeker tüketin.
 Sizi rahatsız eden kokulardan (yemek kokuları, parfüm vb.) uzak durun.
 Sizi mutlu edebilecek faaliyetlerde bulunun (sohbet etmek, müzik dinlemek gibi).
 Doktorunuzu bulantı, kusmanızın şiddeti, süresi ve zamanlaması konusunda bilgi verin. Önleyecek ilaçlarda değişiklik yapabilir.Aşağıdaki durumlarda acilen doktorunuza başvurunuz:
 3-4 saat süreyle, saatte 3’ten fazla kusmanız oluyorsa,
 Günde 4 bardaktan fazla sıvı gıda alamıyorsanız ve 2 günden fazla gıda alamadıysanız,
 İlaçlarınızı kusma nedeniyle kullanamıyorsanız.
 
Saç Dökülmesi
Saç dökülmesi geçici bir yan etki olarak kemoterapi tedavisinin başlangıcından 2- 3 hafta sonra başlar. Verilen kemoterapi ilacının cinsi ve dozuna bağlıdır. Kemoterapi tedavisinin sonunda saçlar tekrar çıkar. Saç rengi ve yapısında değişiklikler olabilir, ama bu da bir süre sonra kendiliğinden düzelir. Bu durumun ruhsal dengenizi bozmasına izin vermeyin. Peruk, bandana, şapka gibi aksesuarlarla geçici çözümler üretebilirsiniz.

Saç dökülmesi konusunda genel öneriler:
 Saç kaybınızı gizlemek için kemoterapiye başlamadan önce size uygun peruk, bandana veya eşarp temin edebilirsiniz.
 Saç boyaları, sprey, jöle ve şekil verici aletlerin kullanımından kaçının.

Kas ve Sinir Sistemindeki Değişiklikler
Bazı kemoterapi ilaçları sinir ve kas sisteminde değişikliklere sebep olabilir. Uyuşma, kuvvetsizlik, karıncalanma, kaslarda güç kaybı, el ve ayak parmaklarında yanma görülebilir. Nadiren de olsa eklem ağrısı ve dengesizlik, tutamama gibi yan etkiler de baş gösterebilir. Bunlar genellikle geçici olup, çok nadiren kalıcı semptoma dönüşürler. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışın. Kemoterapi öncesi ve sonrası rehabilitasyon uygulamaları bahsettiğimiz kas ve sinir sistemindeki rahatsızlıkların görülme sıklığını ciddi oranda azaltabilir. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda, rehabilitasyon uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

Kas gücü kaybı olduğu durumlarda:
 Delici ve kesici aletlere dikkat edin.
 Düşmemek için gerekli yardımı alın, gerekirse baston kullanın.
 Durumunuzun izin verdiği düzeyde, konusunda uzmanlaşmış fizyoterapistlerin, şahsınıza özel düzenlenmiş egzersiz tedavilerini uygulayın. Egzersiz yorgunluk halinizi düzenler, genel iyi hissetme hali oluşturur.

Ağrı
Kemoterapi sırasında ağrı oluşabilir. Ağrınız varsa ihmal etmeyin. Eğer ağrınız aldığınız ağrı kesici ile geçmezse, normal hayatınızı engellerse ve artarsa mutlaka doktorunuzla konuşun. Ağrı kesici ilaçlar ve diğer ağrı yönetimi metotları hakkında (fizik tedavi ajanları, akupunktur, masaj) bilgi alın. Ayrıca rehabilitasyon programları ile ağrının kontrolü sağlanabilir. Unutmayın, ağrı kontrol edilebilirdir. Kanser ağrısı ile başa çıkmak ve rehabilitasyon konusunda daha detaylı bilgi edinmek için, lütfen ilgili NeoLife kitapçıklarına bakın.

Cinsellik ve Üreme Sistemindeki Değişiklikler
Kemoterapi ilaçlarının bazıları cinsellik ve üreme fonksiyonlarını etkileyebilir;
 Üreme sistemi işlevini baskılayarak, kullanılan ilaca bağlı erkeklerde sperm sayısını azaltarak geçici veya kalıcı kısırlığa neden olabilir.
 Kadınlarda adet düzensizliği veya kesilmesi  olabilir, bu durum kullanılan ilaca bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir. Kanser tedavisi sırasında hamilelik önerilmez, dolayısıyla korunmakta fayda vardır. Doktorunuza danışarak uygun doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanın.
 Normal cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz. Kanser, bulaşıcı bir hastalık değildir ve kesinlikle cinsel yoldan bulaşmaz. 
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için doktorunuza danışın.

Cilt ve Tırnaklarda Değişiklikler

Bazı kemoterapi ilaçları ciltte renk değişimine, kızarıklık, tahriş, kaşıntı, soyulma, kuruluk ve sivilce gibi önemli olmayan cilt sorunlarına yol açabilir. Tırnaklarda renk değişimi ve kırılma oluyorsa, doktorunuza bildirin ve onun önerileri doğrultusunda önlem alın.

Cildiniz için alabileceğiniz önlemler:
 Sadece yumuşak sabun kullanın.
 Losyon ve krem kullanın, neyi ne zaman kullanmanız gerektiğini hemşirenize danışın.
 Alkol içeren parfüm, traş losyonu ve kolonya kullanmayın.
 Güneşten uzak durun, güneşlenmeyin. Dışarıya çıkacağınız zaman koruma faktörü yüksek krem  ve dudak kremi kullanın. Uzun kollu bluz, pantalon ve şapka giyerek cildinizi güneşten koruyun.
 Solaryuma girmeyin.
 Cildinize nazik davranın, incitmeyin.
 Daha az tıraş olun, eğer cildiniz çok hassas ise hiç tıraş olmayın.
 Sivilce olursa cildinizi kuru ve temiz tutun.

Tırnaklarınız için alabileceğiniz önlemler:
 Tırnaklarınızı temiz ve kısa tutun. Manikür yaptırmanızın uygun olup olmadığını doktorunuza danışın.
 Bulaşık yıkarken, bahçede çalışırken ya da temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın.

Aşağıdaki durumlarda acilen doktorunuza başvurunuz:
 İlaç verilen damarda kızarma, ağrı ve şişlik oluşursa, bu bulgular ilacın damar dışına kaçtığını gösterir.
 Tüm vücudunuzu kaplayan kızarıklık, döküntü ve nefes darlığı olursa. Bu bulgular alerjik bir reaksiyon olduğunu gösterir.

Ödem

Kemoterapi ödeme (vücutta su toplanması) sebep olabilir. Bazı kanser türleri de ödeme yol açar. Yüz, kol, bacak, alt karın bölgesinde ödem tespit edildiği zaman mutlaka doktorunuza danışın.

Şişliğin önlenmesinde aşağıdaki önerilerin faydası olabilir:
 Rahat, bol giysiler, sıkmayan ayakkabıları tercih edin.
 İmkan bulduğunuzda uzanarak ve ayaklarınızı yükseğe kaldırarak rahatlayın.
 Aşırı tuzlu gıdalar tüketmeyin.
 Uzun süre ayakta kalmayın, fazla yürümeyin.
 Lenf ödem durumunda, fizyoterpistler tarafından uygulanan manuel lenf masajı, bandajlama, kompresyon giysileri ve özel egzersiz programlarından faydalanabilirsiniz.

İdrar Değişiklikleri
Kemoterapi ilaçlarının bazıları mesane ve böbreklerin işleyişinde değişikliklere yol açabilir. İdrarda renk değişimi, ağrılı ve kanlı idrar yapma, çok sık idrara çıkma, titreme ve ateş olması durumlarında acilen doktorunuza haber verin. Bol sıvı tüketmeniz bu sıkıntıların atlatılmasında faydalı olacaktır.

Kemoterapi Tedavisi Sırasında Beslenme
Tedavi sırasında iyi beslenmek önemlidir. İyi beslenme tedavinin yan etkileri ile başa çıkabilmeyi, infeksiyondan korunmayı ve dokuların iyileşmesini kolaylaştırır. İyi beslenmek tüm besin öğelerini içeren dengeli bir besin programı uygulamak demektir.  Hazmı kolay, bol protein ve vitamin içeren, ishal veya kabızlık yapmayan bir beslenme önerilir.

Kemoterapi tedavisi sırasında beslenmeyle ilgili dikkat edilmesi gerekenler:
 Yiyeceklerin iyi pişirilmiş olmasına dikkat edin. Dışarıdan alacağınız gıdaların da güvenilir olmasına özellikle dikkat edin.
 Çiğ sebze ve meyveleri çok iyi yıkayın.
 Bazı kemoterapi ilaçlarının etkisini değiştirdiğinden dolayı, tedavi sırasında greyfurt yemeyin.
 Bol sıvı alın.
 Proteinli besinler (et, balık, kuru bakliyat, yumurta..) tüketmeye gayret edin.
 Yağlı yemekler tüketmemeye çalışın.
 Haşlama ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.
EKİBİMİZE DANIŞIN
Kanser vakaları ile ilgili tüm sorularınızı doktorlarımıza iletebilirsiniz.
Sorunuz:
Basın Odası BASIN ODASI
Medyadaki yansımalarımıza ve basın bültenlerine buradan ulaşabilirsiniz.
YAYIN & GÖRSELLER
Merkezimizin broşür, bülten ve diğer yayınlarına buradan ulaşabilirsiniz.
NEOLİFE HABER BÜLTENİ
Gelişme ve duyurularımızdan haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.
Gönder
 • download lagu korea twinkle taetiseo
 • download pojos in action
 • musiq soulchild soulstar download
 • ok ok songs free download doregama
 • loick essien feat n dubz download
 • 1978 battlestar galactica download
 • bso star wars download
 • download the peach kings
 • download light shadow 2 prestashop
 • download hemp gru to jest to
 • download html file c#
 • bruce springsteen paris 85 download
 • planning and designers handbook download
 • download supernatural oitava temporada
 • download corso spagnolo gratuito
 • download multi dictionary 9
 • download songs of kajra mohabbat wala
 • download smart array utility
 • download an html 1.0 compliant version of defaultss.xsl
 • hp doc viewer download
 • download derby romero studi banding
 • mosley vs mayweather download
 • download boilsoft video splitter full crack
 • zte v9 driver download
 • minecraft rucksack mod download
 • auto click download para priston
 • download angela zhang bu xiang dong de
 • download somebody i used to know walk off the earth
 • first class download mac os x
 • fear 2 download ita
 • download do handball challenge completo
 • mi buenos aires querido download
 • wat zijn goede download programma
 • cheek to cheek maliq download
 • download lagu kota kenangan
 • ovi store download to computer
 • naruto shippuden episodes download 720p
 • sd card protocol analyzer download
 • download buku iqro gratis
 • download filme stay alive rmvb
 • bangla movie jhalmuri song download
 • download link for j cole sideline story
 • download sankar dada mbbs songs
 • download sixteen by rick ross free
 • download novels sidney sheldon free
 • edit download youtube videos
 • download yugioh 7 trials glory
 • ishaqzaade download in mp4
 • download the climb video
 • download animal i have become mp3
 • download cbt nuggets excel 2010
 • bocas ordinA?rias charlie brown download
 • download virtual console games homebrew
 • mungyodance 3 full download
 • download hangover 2 nl subs
 • we travel po polsku download
 • download megaman zero zx advent
 • avg download cnet 2011
 • download ps3 system software 4.11
 • sci fi radio download
 • plan b chica ven download
 • download the xlive.dll fixer tool
 • insanity nutrition download sheets
 • oovoo download on tablet
 • download wall street michael douglas
 • download aye ajnabi mp3
 • boris novkovic download mp3 free
 • you're not me download yugioh
 • p4 client download linux
 • download tcp ip software
 • download johny mp3 songs
 • download naat qari shahid
 • spice mobile m 9000 games free download
 • download award certificate templates free
 • hp bulletin software download
 • monster high ewa farna download ulub
 • zahir ahmed bangla song download
 • wmm download windows vista
 • download 2go hacked by acekyd
 • app store download on itunes
 • download ceramah kang ibing di jepang mp3
 • victoria 2 manual tomate download
 • download nfs free for windows 7
 • download power rangers ringtone beep
 • download rgv naa ishtam book
 • radiohead album pablo honey download
 • download shahin najafi naghi song
 • download book works of satoshi kamiya
 • download brahim toujours sur la route
 • mac miller loud download hulk
 • cat wash game download
 • k 19 ost download
 • download rom pokemon bianco 100 ita
 • download pharaoh bury the light
 • download iit 2012 admit card
 • download driver compaq 610 for xp
 • download clone 2 video converter
 • download ant.com for firefox
 • nightmares and fairy tales comic download
 • download tera jadoo chal gaya songs
 • download visual foxpro library
 • free download goal.com for blackberry
 • download curren y the type
 • htc p4000 software download
 • download listen music online
 • download farmville clicker 2
 • group policy books download
 • download heavy metal kings
 • ps3 firmware 3.50 jailbreak download
 • download driver geforce 6100 value
 • download lagu campursari ngamen 2
 • ti 84 apps games download
 • download zatch bell 2 gba
 • download ganool dengan idm
 • download diablo 2 v1.13
 • download openssh for mac
 • slideit nokia 5800 download
 • asot 500 download den bosch
 • download neil oliver baby girl
 • 24 season 8 download german
 • download i doser trip
 • download yugioh 1 temporada
 • download jody breeze deuces remix
 • download jelena tomasevic med i zaoka
 • download metallica hit the lights
 • download learning to breathe switchfoot
 • download escola the sims 2
 • x men theme download
 • downloads blackberry sw download v610 b034 multilanguage
 • download bcm 2007 database tool
 • steam download two games at once
 • strictly the best 31 download
 • go fish download movie
 • espaAo rap volume 4 download
 • windows 7 pt pt download 32 bits
 • hsbc online banking download transactions
 • ta??i download internet manager
 • download stolen by lucy christopher for free
 • download custom thunderbolt roms
 • vengaboys kiss song download
 • download novela bicho do mato
 • gulden karabocek sevmez olaydim download
 • free download for sending large files
 • download lagu ingkar irene justine
 • download overture 4.0 mac
 • all i want 702 download
 • download preeti font for free
 • download bugatti veyron theme for windows 8
 • winrar download latest version for windows 7
 • download gerard joling everlasting love
 • circo de soleil download 2011
 • download hai hoai linh kho
 • download nicolae guta ce belea fileshare
 • download jumanji movie in hindi
 • download tyrese alter ego
 • download project x on ps3
 • download simplified chinese fonts windows xp
 • download dryad go launcher ex
 • use yum to download only
 • download cinta tak pernah sama
 • biochemistry ebook lehninger download free
 • download myspace app for android
 • download empires and allies points hack
 • download flac hi res
 • download endnote in word
 • download windows sidebar styler
 • zeljko samardzic devet hiljada download
 • download trust issues drake
 • download windows 7 ultimate official
 • benassi bros feel alive download
 • download hadise my body
 • wyglad visty na xp download
 • download ringa ringa telugu song mp3
 • download dj ej vol 43
 • download hi q totul va fi bine
 • download filme inteligencia artificial rmvb dublado
 • rhino 4.0 sr9 download full
 • download standar kompetensi bahasa inggris sd
 • download kgb hosting protocol 48
 • download balma of khiladi 786
 • download free prisoner of war game
 • download albumy na stiahnutie zdarma
 • download gladiator 2 vst
 • prince of persia download zone
 • english time 2 cd download
 • wmv3 codec download for windows 7
 • surah al kahfi download mp3
 • download josh kumra don go
 • usb xtaf xplorer tutorial download
 • download oito7nove4 ao vivo
 • download ringtone dil mil gaye serial
 • navya dhin tana free download
 • download ruby compiler for windows
 • free download astro kundali software
 • download driver tl wn721n windows xp
 • download snaptu web browser
 • download glibc 2.7 for linux
 • download the runaways music free
 • don't cry joni song download
 • free download navathe 5th edition
 • download brandy locked in love
 • download lagu cho kyuhyun that man
 • download direct on mobile
 • download k on season 2 free
 • guess who 07.03 download zippy
 • download comedy videos in tamil
 • bitza numele tau download girlshare
 • download spell checker for microsoft word 2007
 • download plants vs zombies xbox 360
 • justified download temporada 2
 • download summer cem feierabend album
 • rupaul people are people download
 • 28 days later #18 download
 • tumhe yaad hoga download mp3
 • can you download podcasts directly to iphone
 • ibn kathir books download
 • queen greatest hits vol 2 download
 • download aitbaar no one killed jessica
 • download linkin park karaoke free
 • download veer davinder mp3 songs
 • download canon firmware 7d
 • download bewafa mp3 of imran khan
 • avast download new version free
 • download clothing the sims 2
 • free download naan pogiren mele mele mp3
 • download komik eyeshield 21 bahasa indonesia lengkap
 • download hack link psp english
 • download games optimized for xperia play
 • morte sA?bita download van damme
 • iqbal 2005 movie download
 • knowledgetree bulk download not working
 • download games from y8 online
 • somwar ko hum mile mp3 download
 • jane by design 01x14 download
 • download someone who lives in your heart
 • download pink funhouse album
 • download quality center version 10
 • download graffiti chris brown album free
 • download game bA i ma thua?t yu gi oh
 • eyA?phan full albA?m download
 • wwe wrestlemania 26 impact download
 • emily download from first to last
 • zyair g 220 treiber download win7
 • engineering data book iii download
 • guitar tuner download ipod
 • download hp remote deployment utility
 • scribd download does not work
 • download mensagem para vocA? dublado
 • download need for speed video
 • jogos doom 2 download
 • xperia x10 java download
 • download warcraft 2 ita
 • download dvd decrypter 2010
 • download netbeans ultima versA?o
 • download phim hoat hinh nobita
 • download bitsat 2012 question paper
 • norbit full movie no download free
 • preto download claudia leitte
 • download mars kereta api indonesia
 • download blink 182 miss you mp3 free
 • download pokemon starter kit vx
 • download saint seiya omega 43 sub indo
 • download annual report of sbi 2010 11
 • uo gpsp kai 5.5 download
 • atomix virtual dj download kostenlos
 • download lg update tool
 • download n7 player full free
 • download la belle aurore font
 • free download nicholas teo sempurna
 • download songs speedy singhs
 • download twitter uber social for blackberry
 • tekken 5 games download pc
 • skoki narciarskie 4 download
 • the fisher king download divx
 • vijay songs download in video
 • att net security download
 • download nib black sabbath free
 • download little bird infant sorrow
 • hacker evolution duality download traduAA?o
 • download video need for speed
 • download lostprophets rooftops free mp3
 • download guild wars factions
 • download tumse mili nazar mp3
 • nokia n95 download jogos
 • download free ahead nero 6
 • amor quedate download zippy
 • download gateway worship you are good
 • download purple haze hendrix
 • runescape download on mac
 • download lagu mocca once upon a time
 • download dataset to excel c#
 • zelda navi sounds download
 • lg tool cdma free download
 • download songs in masters
 • diamonds star boy nathan download
 • download powersuite 2012 keygen
 • download eos e1 plugin
 • samsung jig download mode
 • joanna mt font download
 • download qtp for free full version
 • download let's go ricky luna remix
 • download kaskade look into my eyes
 • padi dive tables download
 • b.a.p warrior download free
 • download dungeon keeper 2 on windows 7
 • download navigon for android
 • gratis download zuma deluxe
 • download 5 colours in her hair by mcfly
 • download blood and chrome
 • download mit jaaye gham video song
 • ra.d i'm in love piano remix download
 • bbc radio 2 podcasts download
 • download scom 2007 r2 ebook
 • download pimp your screen
 • download lagu rasa dihatiku
 • download activex report viewer
 • new 52 superman download
 • cd mc romeu download gratis
 • download will grayson proximate
 • download npav 2013 update
 • download universal theme patcher windows 7 32bit
 • aaa logo download for mac
 • front row download for mac
 • download ed sheeran autumn leaves
 • thanh download idm khong hien
 • linux mint ppc iso download
 • download tieng viet lop 4
 • download xperia arc firmware
 • softs bay download yahoo messenger
 • pokemon crystal mart editor download
 • download sherrilyn kenyon dream warrior
 • download tristeza do jeca tonico e tinoco
 • download youtube downloader 2.7.1
 • download 2go with star booster
 • xiah junsu single download
 • download eric saade imagine
 • download 3d button creator
 • hda bus driver download free
 • hsbc rtgs form download
 • download milan vs arsenal
 • toddla t set download
 • download add on firefox ultrasurf
 • introduction to banking download
 • free download road race game
 • download ciencia das artes marciais
 • highway code video download
 • download jakwob the prize
 • kaizoku sentai goukaiger download legendado
 • download english word frequency list
 • free download blackberry 8530 software
 • hp officejet 4500 download treiber
 • realtek ac97 download vista
 • download velocidade no ar
 • free download bpm studio 4 profi
 • download aoooh potencia sertaneja 2011
 • s curve in excel free download
 • download full metal fumoffu
 • other download option opera mini
 • luz do desejo 1996 download
 • download madhushala amitabh mp3
 • free download a man who can't be moved
 • battery health download windows
 • epel release 5 4 noarch rpm download
 • download idm bukan yang trial
 • player pro download android free
 • download epson workforce 845
 • download song of nadiya ke paar mp3
 • download age of war 2
 • download rmvb kung fu panda
 • download haal e dil movie
 • download labyrinth lite edition
 • twister film download ita
 • download city racing full version free
 • hp ews driver download p2015
 • download slightly stoopid top of the world
 • download lagu samson hening
 • download concise oxford dictionary for nokia n73
 • free download vs 2008 express edition
 • download rpg maker vx for free
 • amharic books hawaii download
 • cara mempercepat download smartfren
 • download detective conan volume 63
 • download song boom boom
 • dragon ball budokai 1 download pc
 • call of duty download ita psp
 • ajab gazabb love mp3 download
 • download judaai of jannat2
 • don't know why norah jones download
 • usenet download program mac
 • liverpool gomel download full match
 • download tradewinds 2 full version
 • download tq westside mp3 free
 • download guns n roses welcome to the jungle
 • cara download bios pcsx2 0.9.8
 • download ace of base i saw the sign
 • download kick messenger for free
 • download 1 on 1 soccer
 • download outro flow d pryde
 • awwal number songs free download
 • download babies go michael jackson