neolife
Ana Sayfa  /  SAĞLIĞINIZ İLE İLGİLİ BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ  /  Faydalı Bilgiler  /  Radyoterapi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler
Kanser Nedir?
Faydalı Bilgiler
Sıkça Sorulan Sorular
 

  Radyoterapi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 


Radyoterapi Nedir?
Radyoterapi yüksek enerji dalgalarından oluşan ışınların vücudun bir kısmına nüfuz etmesi ile gerçekleştirilen bir tedavidir.
Radyoterapi ağrısızdır.
Harici radyoterapi sizi radyoaktif yapmaz. Vücudunuzda radyasyon taşımazsınız.
Radyoterapi genellikle hafta sonları hariç haftanın her günü yapılır.
Radyoterapi seansının süresi birkaç dakika ile yarım saat arasında sürebilir. Radyoterapi seanslarının uzunluğu hizmet aldığınız merkezde kullanılan cihazın özelliklerine bağlı olarak değişir. Merkezimizde kullanılan TrueBeam teknolojisi ile bu süre 2-3 dakikaya kadar düşebilmektedir. Tedavi seanslarında hazırlık aşamaları vb. için yaklaşık 30 dakika ayırmalısınız.
Radyoterapi esnasında dengeli bir beslenme ve bolca dinlenme önerilir.
Cildin radyoterapiye maruz kalan bölgesi hassaslaşabilir ve kolay tahriş olabilir.
Radyoterapinin yan etkileri genellikle geçicidir ve vücudun tedavi edilen bölgesine bağlı olarak değişir.

Radyoterapi Nasıl Etki Eder?
Yüksek dozlu radyasyon hücrelerin büyümesini önler veya hücreleri öldürür. Kanserli hücreler çoğu normal hücreden daha hızlı bölündüğü ve büyüdüğü için, radyoterapi birçok kanser türünün tedavisinde başarılı sonuç verir. Bu esnada normal hücreler de radyasyondan etkilenir ancak çoğu radyasyonun etkilerinden kurtulur.
Sağlıklı hücreleri korumak için doktorlar hastaya verilen radyasyon dozunu sınırlar ve tedaviyi zamana yayar. Bunun yanı sıra radyasyonu kanserli bölgeye yönlendirirken, sağlıklı hücreleri mümkün olduğunca korumak için çeşitli yöntemler kullanılır.

Radyoterapinin Amaçları ve Faydaları Nelerdir?
Radyoterapinin amacı sağlıklı hücrelere mümkün olduğunca az zarar vererek kanserli hücreleri öldürmektir. Radyoterapi vücudun neredeyse her yerindeki birçok çeşit kanseri tedavi etmek için kullanılabilir.
Radyoterapi cerrahi yöntemlere benzer olan lokal bir tedavi yöntemidir, vücudun belli bir bölümündeki kanserli hücreleri hedef alır. Bazen hekimler tedavi sonuçlarını iyileştirmek için radyoterapiyi, kemoterapi gibi vücudun tamamına ulaşan tedavi yöntemleri (sistemik tedaviler) ile beraber kullanmayı tercih eder.

Radyoterapinin Riskleri Nelerdir?
Kanser hücrelerine zarar veren veya hücreleri öldüren kısa ve yüksek dozlu radyasyon ışını sağlıklı hücrelere de zarar verebilir, hatta bu hücreleri öldürebilir. Işının normal hücreler üzerindeki bu etkisi tedavinin yan etkilerine yol açar. Radyoterapinin çoğu yan etkisi iyi bilinmektedir. Bu yan etkiler, doktor ve hemşirenizin yardımı ile kolayca ortadan kaldırılabilir. Yan etkilerin riski genelde kanser hücrelerini öldürmenin faydalarından daha hafiftir.

Radyoterapi Nasıl Uygulanır?
Radyoterapinin iki yöntemi vardır: Harici veya dahili. Bazı hastalara her iki tedavi birden peş peşe uygulanır.
Kansere karşı radyoterapi tedavisi gören çoğu hastaya harici radyoterapi uygulanır. Bu tedavi türü genelde hastane ve tıp merkezlerinde günübirlik ve ayaktan uygulanır. Harici radyoterapide kullanılan cihaz, yüksek-enerji ışınlarını, kanserli bölgeye ve bu bölgenin etrafını çevreleyen sağlıklı dokuya doğru uygular.

Harici radyoterapide en yaygın olarak kullanılan cihaza “lineer akseleratör” adı verilir. NeoLife'da kullanılmakta olan Varian TrueBeam STX cihazı dünya çapında bu konuda kullanılan en hızlı, en etkin, sağlıklı dokuya en az zarar veren cihazlardan biri olarak kabul edilmektedir.

TrueBeam STX:
3-Boyutlu Konformal Radyoterapi,
IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy: Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi),
IGRT (Image Guided Radiotherapy: Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi),
IGRS (Image Guided Radiosurgery: Görüntü Kılavuzluğunda Radyocerrahi),
SBRT (Stereotactic Body Radiotherapy: Stereotaktik Vücut Radyoterapisi)
RapidArc (Hacimsel Yoğunluk Ayarlı Ark Terapi)
gibi tüm ileri radyoterapi ve radyocerrahi yöntemlerinin bir arada toplandığı tek sistemdir.
Eş zamanlı görüntüleme, hasta pozisyonlama, hareket ve ışın yönetimi ve doz ayarlama işlemlerini bir arada kullanarak hedef ile ışının uyuşmasını sağlayarak, hedef çevresindeki sağlıklı dokuları en yüksek düzeyde korur.
Tümörün etrafında hareket ederek tedavi süresini bir kaç dakikaya indirir. Klasik yöntemlerde bu süre çok daha uzundur.
Vücutta radyasyonun etki edeceği her tür tümörün tedavisinde etkilidir.

Dahili radyoterapide, radyasyon kaynağı doğrudan tümörün veya hedef dokunun bulunduğu bölgeye yerleştirilir. Bu radyasyon tedavisi yöntemine “Brakiterapi” adı verilir.
Brakiterapi; jinekolojik, akciğer, mide, yemek borusu, meme ve prostat gibi farklı organlara ait birçok farklı kanser türünün tedavisinde kullanılabilir. Merkezimizde sonradan yüklemeli ‘‘Yüksek Doz Hızlı Brakiterapi’’ tekniği ile jinekolojik tümörlerde de tedavi uygulanmaktadır. Tedavi planlamasında BT ve MR yardımıyla 3 boyutlu planlama yapılmakta, bu sayede hedefi daha doğru belirlerken normal dokular daha iyi korunabilmektedir.

Yüksek Doz Hızlı (YDH) Brakiterapi: Radyasyon onkoloğunuz tarafından önerilen radyasyon dozu vücudun içine tümöre yakın olarak yerleştirilen bir aplikatör vasıtası ile uygulanır. Bu tedaviler ağrı vermez ve seanslar yaklaşık 5 ile 15 dakika arasında sürer.
Brakiterapi uygulamaları genelde radyasyon onkoloğunuz tarafından planlanan bir seri seans ile zamana yayılarak gerçekleştirilir. Bu yöntem daha yüksek bir radyasyon dozunu etrafındaki sağlıklı dokuya zarar vermeden direkt olarak tümöre uygulama fırsatı verir.
Kanseri radyasyon ile tedavi eden bir doktor - radyasyon onkoloğu - hastalığınıza uygun tip ve dozda tedaviyi önerir. Tedaviniz konusunda uzmanlaşmış bir ekip tarafından gerçekleştirilir.
Bu ekipte genellikle:
Medikal Fizik Uzmanı,
Radyoterapi Teknikeri,
Radyoterapi Hemşiresi bulunur.
Sağlık ekibiniz de diğer branşlardan uzmanlar da gerektiğinde size yardımcı olacaktır.

Doktorunuz Tedavisi Nasıl Planlanır?
BT-Simulasyon radyasyon tedavisi planlamasında ilk aşamadır. BT taraması genel olarak 5 dakikadan daha az sürer ve tamamen ağrısızdır. Bu randevu esnasında tedaviniz için gereken maske vb. gibi (immobilizasyon) sabitleme gereçleri üretilir. Bu gereçler BT-Simülasyon işlemi esnasında ve her radyoterapi seansında hastanın doğru pozisyonda ve sabit kalmasını sağlamak için kullanılır.
Bir sonraki tedaviniz öncesinde, radyasyon onkoloğu ve medikal fizik uzmanı BT taramanız sonucunda elde edilen bilgileri kullanarak radyasyon tedavinizin parametrelerini içeren bir tedavi planı oluştururlar. Radyoterapi teknikeri ise bu planı kullanarak seanslarınızı gerçekleştirir.
NeoLife'da kullanılan BT tarama cihazı, gelişmiş tedavi planlama sistemi ile, radyasyon onkoloğuna tümörü ve etrafındaki sağlıklı dokuyu doğru bir şekilde belirleme ve görme imkanı sağlar. Bu en doğru tedavi yaklaşımını belirleme ve daha doğru bir şekilde uygulamayı mümkün kılar.
Birçok kanser tipi için radyoterapi genelde haftada 5 gün olmak üzere 6 veya 7 hafta boyunca uygulanır. Alacağınız toplam radyasyon dozu ve tedavi seansınız, tümörün büyüklüğüne, tipine, yerine, genel sağlık durumunuza ve görmekte olduğunuz diğer medikal tedavilere göre değişiklik gösterir.

Tedavinin Yan Etkileri Nelerdir?
Harici radyoterapi vücuduzun radyoaktif olmasına yol açmaz. Bu nedenle, tedaviniz süresince diğer insanlarla aynı ortamda bulunmaktan sakınmanıza gerek yoktur.
Radyoterapinin çoğu yan etkisi, tedavi edilen alanla ilgili ortaya çıkar. Birçok hastada neredeyse hiç yan etki görülmez. Doktor ve hemşireniz size olası yan etkiler ve ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi verecektir.
Radyoterapinin yan etkileri her ne kadar hoş olmasa da, genellikle ciddiyet arz etmez ve genelde ilaç tedavisi ve diyet değişiklikleri ile kontrol edilebilir.
Radyoterapi değişik kan hücrelerinin sayısını azaltabilmektedir. Bazı durumlarda, tedavi edilen bölgeye bağlı olarak, kanınızdaki alyuvar, akyuvar ve trombosit sayısını ölçtürmek için rutin kan sayımı yaptırmanız gerekebilir.

 

Terapi Esnasında Kendinize Bakmak İçin Neler Yapabilirsiniz?
Her hastanın vücudu radyoterapiye farklı yanıt verir.
Radyoterapi gören hemen hemen her hastanın, kendi sağlığını koruması ve tedaviye ek fayda sağlaması için kendilerine ekstra özen göstermesi gerekir. Akılda tutulması gereken bir takım genel kurallar şöyledir:
Tedaviye başlamadan önce doktorunuzu kullandığınız her türlü ilaç ve varsa alerjileriniz ile ilgili bilgilendirin.
İyi beslenme çok önemlidir.
Vitamin destekleri ve bitkisel ürünler kullanmadan önce doktorunuza danışın.
Vücudunuzun tedavi edilen bölgesinde giysilerinizin sizi sıkmamasına özen gösterin.
Tedavi edilen bölgenin derisine nazik olun.

Yan Etkiler İle Başa Çıkmak
Yan Etkiler Herkes İçin Aynı mıdır?
Radyoterapinin yan etkileri bir hastadan diğerine değişiklik gösterir. Tedaviniz esnasında hafif sayılabilecek yan etkiler yaşayabileceğiniz gibi, hiç yan etki hissetmemeniz de mümkündür.
Radyoterapinin en sık görülen ilk yan etkileri, halsizlik ve deride değişimlerdir. Bu yan etkiler vücuttaki her türlü tümörün tedavisinde belirebilir. Diğer yan etkiler vücudunuzun hangi bölgesinin tedavi edildiğine gore değişebilir. Örneğin, baş bölümünde yapılan radyoterapi geçici veya kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Tedavi mide, bağırsaklar veya ağız bölümü ile ilgili ise iştahınız azalabilir.
Bununla birlikte birçok yan etki geçicidir. Bu esnada da rahatsızlığınızı azaltmanın çeşitli yolları bulunmaktadır.

Yan Etkiler Aktivitelerinizi Etkiler mi?
Yaşadığınız yan etkiler aktivitelerinizi ve yaşam şeklinizi etkilemek zorunda değildir. Bu genellikle yan etkilerin şiddetine göre değişir. Birçok hasta tedavisi boyunca işine devam eder, yemek pişirir ve hobilerini sürdürür. Bazı durumlarda doktorunuz tedavi edilen bölgeyi tahriş edecek davranışlardan kaçınmanızı isteyebilir.

Halsizliğin Nedeni Nedir?
Yorgun ve enerjisiz hissetmek, yani halsizlik, kanser hastalarının çoğu tarafından belirtilen en yaygın yan etkidir. Bunun tam nedeni her zaman belli olmayabilir. Kan hücrelerinin sayısının azalması, uykusuzluk, ağrı, iştahsızlık da halsizliğe yol açabilir.
Birçok kişi radyoterapinin ilk birkaç haftasının ardından yorgun hissetmeye başlar. Radyoterapi esnasında vücut iyileşmek için fazla miktarda enerji harcar. Hastalığınız ve radyoterapi için günlük seyahatleriniz ve radyasyonun sağlıklı hücreleriniz üzerindeki etkisi nedeni ile de yorgun hissedebilirsiniz. Bitkinliğiniz ve yorgunluğunuz tedavinizin bitmesinden sonra yavaş yavaş kaybolacaktır.
Yorgun hissettiğinizde fiziksel aktivitelerinizi azaltın ve boş zamanlarınızı dinlenmeye ayırın. Bazen yürüyüş gibi hafif egzersizler yorgunluğunuzu üzerinizden atmakta yardımcı olabilir.
Eğer tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız aynı tempoyu korumak isteyebilirsiniz, ancak bazı hastalar radyoterapi esnasında izin kullanmayı veya çalışma saatlerini azaltmayı seçerler. Her iki durumda da aile bireylerinizden size günlük işlerinizle ile ilgili destek istemeniz önerilir.

Cildinize Nasıl Bakmalısınız?
Nadiren tedavi edilen bölgede kızarıklık veya tahriş olabilir, deriniz yanık veya bronzlaşmış bir görüntü alabilir. Tedaviye başladıktan bir kaç hafta sonra deriniz çok kuru bir hal alabilir. Doktorunuzdan kaşınmaya ve acıya karşı yardımcı olacak ek bir tedavi isteyebilirsiniz.
Bazı radyoterapi uygulamalarında nadir de olsa cildinizin bütününde bozulma olabilir. Bu durum genelde cildin katlanan bölgelerinde ortaya çıkar.
Radyoterapi esnasında tedavi gören bölgedeki cildinize ekstra özen göstermeli ve hassas davranmalısınız. Bu konuda aşağıdaki tavsiyelere uyulması önerilir:
Işına maruz kalan bölgeyi tahriş etmekten kaçının.
Bu bölgeyi yıkadığınızda sadece ılık su ve yumuşak bir sabun kullanın, kurularken ovuşturmayın.
Bu bölgeye değen kıyafetlerinizin sıkı olmamasına özen gösterin.
Bu bölgeyi ovmayın, kaşımayın, keselemeyin.
Bu bölgeye sıcak ya da soğuk kompres yapmaktan kaçının.
Doktorunuz veya hemşirenizden tahrişe neden olmayacak cilt bakım ve temizlik ürünleri hakkında bilgi alın. Tedaviniz ve sonrasındaki bir kaç hafta süresince doktorunuz veya hemşireniz tarafından onaylanmayan pudra, krem, deodorant, parfüm, vücut yağları, losyonları, merhemleri veya evde üretilen kremleri, vb. kullanmayınız.
Doktorunuz veya hemşireniz tarafından onaylansa dahi bu bölgedeki deriye tedavi seansının üzerinden en az iki saat geçmeden krem, vb. sürmeyin.
Tedaviniz sürdüğü müddetçe bu bölgeyi güneş ışınlarından sakının. Eğer güneşte bir kaç dakikadan fazla kalacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Bu durumda tedavi bölgesini kapatacak kıyafetler (geniş çevreli bir şapka veya uzun kollu bir gömlek) giyin. Tedaviniz bittikten sonra bir süre daha güneşten korunmalısınız. Bu süreyi doktorunuz veya hemşirenize danışabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Konusunda Neler Yapılabilir?
Radyoterapi saç ve tüylerin dökülmesine neden olabilir ama bu durum sadece ışına maruz kalan bölgede oluşur. Örneğin tedaviniz kalçanızda bir alanda yapılıyor ise saçınız dökülmez. Radyoterapi baş ve boyun bölgesine uygulandığında saç kaybı yaşanabilir. Birçok hastanın saçı tedaviler bittikten sonra tekrar çıkmaya başlar.
Saçınızın tekrar çıkma oranı size uygulanan ışın tipi ve dozuna bağlı olarak değişebilir. Saçınız tekrar çıktığında dokusu ve rengi eskisinden biraz farklı olabilir, bu normal kabul edilir. Radyoterapi dışındaki diğer kanser tedavi yöntemleri, örneğin aynı anda yapılan kemoterapi de saçınızın tekrar çıkmasını etkileyebilir.
Eğer postiş veya peruk kullanmayı tercih ederseniz astarının saç derisini tahriş etmemesine özen gösterin.

Radyoterapi Kan Seviyelerini Nasıl Etkiler?
Radyoterapi akyuvar (lökosit) ve trombosit sayımlarınızın düşmesine neden olabilir. Bu kan hücreleri vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasını ve kanınızın pıhtılaşmasını sağlar. Eğer kemik iliğinin yoğun olduğu geniş bir alan ışınlanıyorsa alyuvar (eritrosit) sayınız da tedaviden etkilenebilir.

Tedavi Yemek Şeklinizi Değiştirir mi?
Bazı durumlarda radyoterapi iştah kaybına neden olabilir ve yemek yeme alışkanlıklarınızı etkileyebilir. Yediğiniz yemeğin hazmında da sorun olabilir ancak, zarar gören dokularınızın yenilenmesini sağlamak için yeterli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Bazı bölgelerin ışınlanması esnasında bir haftada yarım ile bir kilo arasında değişen bir kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Bu durumlarda tedaviniz esnasında kilo kontrolünüzü sağlamak için tartı takibi yapılabilir.
Çiğneme veya yutma güçlüğü ortaya çıkarsa toz veya sıvı beslenme destekleri kullanabilirsiniz.
Aşağıdaki listeyi takip ederek iştahınızı artırabilirsiniz:
Öğün saati olmasa da, acıktığınızda yemek yiyin.
Günde üç kez büyük porsiyonlarda yemek yemektense, daha küçük porsiyonlarda daha sık yemek yemeyi deneyin.
Yemek yediğiniz mekana özen gösterin, hafif ışıklandırma ve müzik eşliğinde canlı ve renkli sofra düzenlerini tercih edin.
Beslenme şeklinizi değiştirin ve yeni yemek tarifleri deneyin. Yemek yerken aile fertleriniz ve arkadaşlarınızı davet edebilir, hoşlanıyorsanız televizyon veya radyoyu açabilirsiniz.
Acıktığınızda hazır olması için buzlukta basit yemekleri hazır bulundurun.
Acıktığınızda atıştırmak için sağlıklı atıştırmalıkları hazır bulundurun.

Radyoterapi Ruhsal Durumunuzu Etkiler mi?
Kanser tedavisi gören tüm hastalar tedavileri süresince değişik zamanlarda duygusal olarak zor dönemler yaşayabilirler. Endişe, bunalım, korku, sinir, yalnız ve yardıma muhtaç hissetmeniz normaldir. Radyoterapinin neden olduğu bitkinlik ve hormon dengenizdeki değişiklikler ruhsal durumunuzu etkileyebilir ama tedavinin kendisi direkt olarak duygularınızı etkilemez.
Yakın arkadaşlarınız, aile bireyleriniz veya bir psikolog ile hissettiklerinizi konuşmak sizi rahatlatabilir. Ayrıca, kendinizi rahat hissettiğiniz destek gruplarına katılarak benzer sorunlar yaşayan kişilerle konuşmak da sizi rahatlatabilir.

Baş ve Boyun Bölgesine Uygulanan Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?
Baş ve boyun bölgesinden radyoterapi alan bazı hastalarda ağızda kızarıklık, tahriş ve yaralar olabilir, ağızda kuruluk, yutkunmada zorluk, ağız tadının değişmesi ve bulantı yaşanabilir. Bu belirtilerin beslenmenize engel olmasına izin vermeyin.
Baş ve boyun bölgesindeki tedavilerde görülebilen diğer sorunlar ise tat alma duygusunun azalması ve kulak ağrılarıdır. Ayrıca boyun ve gıdı bölgesinde şişlik ve sarkmalar ortaya çıkabilir, bu bölgedeki derinizin dokusu değişebilir ve çenenizi tedavi öncesindeki kadar açamayabilirsiniz. Böyle bir durumda çene egzersizleri yapmanız önerilir.  
Baş ve boyun bölgesinden radyoterapi alıyorsanız, diş ve dişetlerinize, ağız ve boğaz bakımınıza ekstra özen göstermelisiniz.
Ağız problemleri ile baş etmek için bunlara özen gösterin:
Baharatlar, çiğ sebze, kuru kraker ve kuruyemiş gibi sert yiyeceklerden kaçının.
Asitli yiyecek ve içeceklerin ağzınızda tahrişe neden olabileceğini unutmayın.
İçki ve sigara içmeyin, tütün çiğnemeyin.
Dişlerinizin çürümesine yol açacağından şekerli atıştırmalıklardan uzak durun.
Doktorunuzun veya dişçinizin önerdiği yöntem ile ağzınızı ve dişlerinizi sık sık temizleyin.
Alkol içermeyen gargara kullanın. Piyasada satılan birçok gargaranın içeriğinde alkol bulunabilmektedir. Alkol ağzınızdaki dokuları kurutur.

 

Ağız Bakımı
Baş ve boyun bölgesindeki kanserlerin radyoterapi ile tedavisi dişlerinizde çürük oluşma olasılığını artırır. Ağız sorunlarını önleyici bir bakım rutini tedavinizin önemli bir parçasıdır. Radyoterapiniz devam ettiği müddetçe diş doktorunuz sizi daha sıklıkla görmek isteyecektir.
Aşağıdaki önerilerimizin yanısıra diş doktorunuzun tavsiyelerine uymayı ihmal etmeyin:
Diş ve dişetlerinizi yumuşak bir fırça ile günde en az 4 kez (yemeklerden sonra ve yatmadan önce) fırçalayın.
Aşındırıcı içermeyen florlu diş macunu kullanın.
Hastalanmadan önce diş ipi kullanıyor idiyseniz, günde bir kez mumlu diş ipi kullanın.
Dişinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı nazikçe tuz ve karbonat  solüsyonu ile çalkalayın. Solüsyonu büyükçe bir bardak ılık su, yarım çay kaşığı tuz ve bir tatlı kaşığı karbonat ile hazırlayabilirsiniz. Bu karışımdan sonra ağzınızı temiz su ile tekrar çalkalayın.

Ağız ve Boğaz Sorunları ile Başa Çıkmak
Radyoterapinin ikinci veya üçüncü haftasında ağzınızda ve boğazınızda yanma hissi olabilir. Bu durum tedaviniz bittikten bir ay kadar sonra düzelir. Ağzınızda kuruluk hissi olacağı için yutkunmakta zorlanabilirsiniz. Doktorunuz ya da diş hekiminiz size sıkıntılarınıza karşı ürünler önerebilir. Eğer takma diş kullanıyorsanız, eskisi gibi uymayabilirler.
Bu bölgeye uygulanan radyoterapi nedeniyle tükürük bezleriniz çok iyi çalışmayabilir, bu nedenle ağzınızı fazla kuru hissedebilirsiniz. Ne yazık ki ağzınızdaki kuruluk hissi tedaviniz bittikten sonra da devam edebilir. Bu yan etkiyi azaltmak için bir takım ilaçlar mevcuttur. Gün boyunca serin içecekler içmek yardımcı olabilir.

Beslenmede Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Aşağıdaki noktalara dikkat ederek yemek yemeği daha zevkli bir hale getirebilirsiniz:
Tadını beğendiğiniz ve yemesi kolay olan besinleri seçin.
Yemeklerinizin kıvamını değiştirmeyi deneyin, soslarla daha yumuşak olmalarını sağlayın.
Çok baharatlı yemeklerden ve kraker gibi kuru vesert yiyeceklerden kaçının.
Küçük ve sık öğünlerle beslenin.
Yemeğinizi küçük, lokma ebadında parçalara bölün.
Doktorunuza boğazınızdaki ağrıyı azaltacak sıvı ilaçlar hakkında danışın. Bu ilaçlar daha kolay yemek yemenizi sağlayacaktır.
Doktorunuza sıvı besin destekleri hakkında danışın. Bu şekilde kilo kaybetmez ve yeterli kalori alabilirsiniz.
Akciğer kanseri için tedavi görüyorsanız, tükürük ve balgamınızın yapısının ince kalmasını sağlamak için bol sıvı almalısınız.
Alışkın olduğunuz gıdaların tadı artık hoşunuza gitmiyorsa, yeni yiyecekler deneyebilir, yemek pişirmede farklı yönlemler kullanabilirsiniz.

Göğüs Bölgesine Radyoterapi Yapıldığında Ne Gibi Yan Etkileri Olur?
Göğüs bölgesine yapılan radyoterapi bazı değişikliklere neden olabilir. Örneğin, yutkunmanın zorlaştığını ve acı vermeye başladığını hissedebilirsiniz, öksürmeye başlayabilirsiniz ve ateşiniz çıkabilir. Öksürdüğünüz zaman balgamınızın miktarının ve renginin farklı olduğunu görebilirsiniz. Nefesin daralması da sık yaşanan durumlardan biridir. Eğer bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsanız tedavi ekibinize haber vermelisiniz.

Meme Kanserine Karşı Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?
Meme kanserine karşı uygulanan radyoterapinin en olağan yan etkileri halsizlik ve ciltteki değişimlerdir. Kol hareketlerinizin kısıtlı olduğu durumlarda, doktorunuza ve hemşirenize kolunuzu rahat oynatmak için yapabileceğiniz egzersizler hakkında danışabilirsiniz. Diğer yan etkiler göğsünüzün veya göğüs ucunuzun acıması ve cildin kızararak renginin koyulaşmasıdır. Cilt renginin koyulaşması dışındaki yan etkilerin çoğu 4 ila 6 hafta arasında kaybolur, cildin eski rengine dönmesi 6 ayı bulabilir.

Radyoterapinin Mide ve Karın Bölgesine Etkileri Nelerdir?
Mideniz veya karnınızın bir bölgesinden radyoterapi alıyorsanız, karın ağrısı, bulantı veya ishal gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Doktorunuz bu sorunlarla başa çıkmak için çeşitli ilaçlar önerebilir.

Bulantınız Olduğunda Neler Yapmalısınız?
Mide veya karın bölgenizden aldığınız radyoterapi seansınızı takip eden birkaç saat boyunca bulantı hissetmek normaldir.
Eğer bulantı veya karın ağrısını tedavi seansından hemen önce hissediyorsanız bu durum tedavi ile ilgili endişeden kaynaklanan psikolojik bir durum olabilir. Bu tip durumlarda tedavi seansından önce grissini veya kraker atıştırabilirsiniz.
Mide şikayetlerinizi önlemek için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:
Doktorunuz, hemşireniz veya diyetisyeninizin verdiği beslenme programına sadık kalın.
Ufak öğünler yiyin.
Lokmalarınızı iyice çiğneyin ve yavaş yiyin. İçeceklerinizi de aynı şekilde yavaş için.
Yağda kızartılmış veya çok yağlı yiyeceklerden uzak durun.
Öğünler arasında soğuk içecekler için.
Ağır tadı olan yiyeceklerden kaçının. Hafif aromalı yiyecekleri tercih edin.
Şiddetli bulantı ve kusma durumlarında keskin tadları olmayan yiyecekleri ve sindirmesi kolay olan sıvı gıdaları tercih edin.

İshal Olduğunuzda Neler Yapmalısınız?
Karın ve pelvis bölgesinden alınan radyoterapi seansları sırasında ishal görülebilir. Terapiye başladığınızda düşük lifli (posası az) gıdalar tüketerek, çiğ meyve sebze, fasülye, lahana ve tam tahıllı ekmeklerden uzak durarak ishali önleyebilirsiniz. Aşağıdaki tavsiyelere uyabilirsiniz:
İshal başladığında veya başlamak üzere olduğunu hissettiğinizde sıvı alımınızı artırın (su, açık çay, elma suyu, et suyu).
Yüksek lif oranlı, çiğ meyve sebze gibi gaz veya kramplara yol açabilecek gıdalar, kafeinli içecekler, fasulye, tam tahıllı ekmekler, tatlılar ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
Sık ve ufak öğünler yiyin.
Süt ve süt ürünleri sindirim sisteminizi etkiliyorsa tüketmemeye çalışın veya laktozsuz süt ürünleri kullanın.
Radyoterapinizi sonlandırdıktan sonra iki hafta boyunca yağ ve lif oranı düşük, laktozsuz  beslenme rejimini devam ettirin. Diğer besinleri beslenme rutininize yavaş yavaş geri alabilirsiniz. Pirinç, muz, haşlanmış patates, az yağlı lor peyniri gibi besinlerle başlayabilirsiniz.
İshal esnasında kaybedilen çok önemli bir mineral olan potasyum yönünden zengin gıdaları (muz, patates, kayısı) tüketmeye özen gösterin.

Pelvis Bölgesinden Alınan Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?
Pelvis bölgesinden radyoterapi alıyorsanız daha önce bahsedilen bazı sindirim problemlerini yaşamanız muhtemeldir. Bunların yanı sıra idrar yollarında tahriş hissedebilirsiniz. Bu durumda bol bol sıvı almanız rahatsızlık hissini azaltır. Kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.
Radyoterapinin cinsel ve üreme organlarına etkileri hangi bölgenin ve organların radyoterapi ışınlarına maruz kaldığı ile ilgilidir. Radyasyon dozuna bağlı olarak, pelvis bölgesinden radyoterapi alan kadınlarda adetten kesilme ve vajinal kaşıntı, kuruluk ve yanma gibi menapoza benzer belirtiler görülebilir.

Radyoterapinin Doğurganlığa Etkileri
Çocuk yapma yaşlarında bir kadınsanız doktorunuzla doğum kontrol ve doğurganlık konularını mutlaka konuşmalısınız. Radyoterapi süresince kesinlikle hamile kalmamalısınız çünkü radyoteapi fetüse, özellikle de ilk 3 ay boyunca zarar verebilir.

Cinsel İlişki
Bir çok radyoterapi türünde, ne erkeklerin ne de kadınların cinsel yaşamlarından zevk alma durumlarında değişilik yaşanmaz. Ancak iki cinsin de istek düzeylerinde azalma yaşanabilir. Tedavi sona erdiğinde cinsel istek düzeyi yeniden tedaviden önceki seviyelere yükselecektir.Pelvik bölgeye radyoterapi alan bazı kadın hastaların tedavi boyunca cinsel ilişkiye girmemesi tavsiye edilmektedir.

Tedavi Sonrası Takip (İzlem)
Radyoterapinizin bitiminde doktorunuz sizi muayene eder. Akut (erken) yan etkilerin sona ermesinin beklendiği 1-2 aylık bir dönemin sonrasında sizi görmek üzere bir randevu verir. Yapılan tedavilere göre bu kontrole gelirken sizden bir takım tetkikler isteyebilir. Tedavinizi üstlenen ve radyoterapi için gönderen diğer doktorlarınıza veya gerek duyulduğu takdirde bundan sonra almanız gereken bir tedavi varsa o branşla ilgili uzman doktora gönderebilir.

Onkolojik Takip” Ne Demektir?
Radyoterapi tedavi seanslarınız sona erdikten sonra doktorunuzun tedavinin sonuçlarını düzenli aralıklarla kontrol etmesi gerekmektedir. Bu kontroller radyasyonun yan etkilerini takip ederek tedavi edebilmek ve hastalığın nüks edip etmediğini görmek için gereklidir. Bu kontroller esnasında doktorunuz sizi muayene eder; laboratuvar testi ve görüntüleme yapılmasını isteyebilir. Radyasyon onkoloğunuz tedaviniz sonlandıktan sonra sizi onkolojik takip için çağırabilir ve diğer doktorlarınızla beraber tedavi takip programınızı planlayabilir.
Takip aralıkları bazı hastalar için farklılık göstermekle beraber genellikle ilk 2 yıl 3 ayda bir, 2-5 yıl arası 6 ayda bir ve 5 yıldan sonra yılda birdir.
Tedavi takip programınız kapsamında devam eden kanser tedavisi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri bulunabilir. Radyoterapiden sonra sağlığınıza dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Başka Ne Gibi Bakımlara İhtiyacınız Olabilir?
Her hastanın durumunun farklı olması gibi, her hasta için tedavi sonrası bakım da değişkenlik gösterir.
Durumunuzu daha iyi anlamak için doktorunuza aşağıdaki soruları sorabilirsiniz:
Takip randevularına ne sıklıkla gelmeliyim?
Yeni çektirdiğim filmler, kan testleri ne için yapılıyor? Bunların sonuçları ne anlatıyor?
Kemoterapi, ameliyat veya başka bir tedaviye ihtiyacım olacak mı?
Kanserden kurtulduğumu ne zaman ve nasıl bileceğiz?
Hastalığımın nüksetme olasılığı nedir?
Normal aktivitelerime ne zaman geri dönebilirim? İş? Cinsel hayat? Spor?
Güneşten sakınma veya bulaşıcı hastalıklara sahip bireylerden uzak durmak gibi önlemler almalı mıyım?
Özel bir beslenme programına ihtiyacım var mı?
Egzersiz, spor yapmalı mıyım?
Protez kullanabilir miyim?
Rekonstrüktif cerrahi ameliyatını ne zaman yaptırabilirim?

Ağrı Varsa Ne Yapabilirsiniz?
Radyoterapi kendisi ağrı vermez. Radyoterapi  hastalığınıza bağlı ağrının palyasyonu için kullanıldığında ağrınız belirgin olarak azalsa da bazen ağrı giderici etkisinin ortaya çıkmasında gecikme olabilir. Ağrınızı azaltmak için radyoterapi ile tedavi edilmiş bölgeye kesinlikle ısı veya sıcak kompres uygulamayın.

 

Radyoterapiyi Takiben Kendinize Nasıl Bakmalısınız?
Radyoterapi gören hastalar kısa bir süre için bile olsa tedavi esnasında aldıkları özel bakıma devam etmelidirler. Tedavi bölgesindeki tahriş tamamen ortadan kalkana kadar cildinize özen gösterin ve hassas olun. Tedavi bölgesindeki izleri keseleyerek vb. çıkartmaya çalışmayın.
Tedaviniz bittikten sonra da eskisinden daha çok dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz. Geceleri daha fazla uyumaya çalışın ve ihtiyacınız oldukça kestirin.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?
Zamanla kaybolmayan, hep aynı yerde oluşan bir ağrınız olduğunda,
Yeni ve beklenmedik bir yumru veya şişlik ortaya çıktığında,
[IOCN-1]Mide bulantısı, kusma, ishal veya iştah azalması olduğunda,
Açıklanamayan kilo kaybı olduğunda,
Bitmeyen ateş veya öksürüğünüz olduğunda,
Anormal kızarıklık, morarma veya kanama olduğunda,
Sizi endişelendiren herhangi bir belirti olduğunda,
Doktorunuz veya hemşirenizin uyardığı bir belirti görüldüğünde.

İşe Ne Zaman Başlayabilirsiniz?
Bir çok kişi radyoterapi seansları kısa olduğundan, çalışmaya devam etmeyi tercih eder. Ancak, işinize ara verdiyseniz de, kendinizi rahat çalışabilecek gibi hissettiğinizde geri dönebilirsiniz.

Son Olarak
Kanserin radyoterapi ile tedavi edilmesi konusunda bilgi sahibi olmanız için hazırladığımız bu kitapçığı yararlı bulduğunuzu umuyoruz. Tedavi seanslarınız ve sonrası ile ilgili ne kadar bilgi sahibi olursanız, o kadar rahat hissedebilirsiniz. Sağlığınız ile ilgili olarak aklınıza takılan bir şey olursa doktorunuz, hemşireniz veya medikal ekibinizin diğer üyelerine çekinmeden sorabileceğinizi unutmayın.

EKİBİMİZE DANIŞIN
Kanser vakaları ile ilgili tüm sorularınızı doktorlarımıza iletebilirsiniz.
Sorunuz:
Basın Odası BASIN ODASI
Medyadaki yansımalarımıza ve basın bültenlerine buradan ulaşabilirsiniz.
YAYIN & GÖRSELLER
Merkezimizin broşür, bülten ve diğer yayınlarına buradan ulaşabilirsiniz.
NEOLİFE HABER BÜLTENİ
Gelişme ve duyurularımızdan haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.
Gönder
 • download lagu korea twinkle taetiseo
 • download pojos in action
 • musiq soulchild soulstar download
 • ok ok songs free download doregama
 • loick essien feat n dubz download
 • 1978 battlestar galactica download
 • bso star wars download
 • download the peach kings
 • download light shadow 2 prestashop
 • download hemp gru to jest to
 • download html file c#
 • bruce springsteen paris 85 download
 • planning and designers handbook download
 • download supernatural oitava temporada
 • download corso spagnolo gratuito
 • download multi dictionary 9
 • download songs of kajra mohabbat wala
 • download smart array utility
 • download an html 1.0 compliant version of defaultss.xsl
 • hp doc viewer download
 • download derby romero studi banding
 • mosley vs mayweather download
 • download boilsoft video splitter full crack
 • zte v9 driver download
 • minecraft rucksack mod download
 • auto click download para priston
 • download angela zhang bu xiang dong de
 • download somebody i used to know walk off the earth
 • first class download mac os x
 • fear 2 download ita
 • download do handball challenge completo
 • mi buenos aires querido download
 • wat zijn goede download programma
 • cheek to cheek maliq download
 • download lagu kota kenangan
 • ovi store download to computer
 • naruto shippuden episodes download 720p
 • sd card protocol analyzer download
 • download buku iqro gratis
 • download filme stay alive rmvb
 • bangla movie jhalmuri song download
 • download link for j cole sideline story
 • download sankar dada mbbs songs
 • download sixteen by rick ross free
 • download novels sidney sheldon free
 • edit download youtube videos
 • download yugioh 7 trials glory
 • ishaqzaade download in mp4
 • download the climb video
 • download animal i have become mp3
 • download cbt nuggets excel 2010
 • bocas ordinA?rias charlie brown download
 • download virtual console games homebrew
 • mungyodance 3 full download
 • download hangover 2 nl subs
 • we travel po polsku download
 • download megaman zero zx advent
 • avg download cnet 2011
 • download ps3 system software 4.11
 • sci fi radio download
 • plan b chica ven download
 • download the xlive.dll fixer tool
 • insanity nutrition download sheets
 • oovoo download on tablet
 • download wall street michael douglas
 • download aye ajnabi mp3
 • boris novkovic download mp3 free
 • you're not me download yugioh
 • p4 client download linux
 • download tcp ip software
 • download johny mp3 songs
 • download naat qari shahid
 • spice mobile m 9000 games free download
 • download award certificate templates free
 • hp bulletin software download
 • monster high ewa farna download ulub
 • zahir ahmed bangla song download
 • wmm download windows vista
 • download 2go hacked by acekyd
 • app store download on itunes
 • download ceramah kang ibing di jepang mp3
 • victoria 2 manual tomate download
 • download nfs free for windows 7
 • download power rangers ringtone beep
 • download rgv naa ishtam book
 • radiohead album pablo honey download
 • download shahin najafi naghi song
 • download book works of satoshi kamiya
 • download brahim toujours sur la route
 • mac miller loud download hulk
 • cat wash game download
 • k 19 ost download
 • download rom pokemon bianco 100 ita
 • download pharaoh bury the light
 • download iit 2012 admit card
 • download driver compaq 610 for xp
 • download clone 2 video converter
 • download ant.com for firefox
 • nightmares and fairy tales comic download
 • download tera jadoo chal gaya songs
 • download visual foxpro library
 • free download goal.com for blackberry
 • download curren y the type
 • htc p4000 software download
 • download listen music online
 • download farmville clicker 2
 • group policy books download
 • download heavy metal kings
 • ps3 firmware 3.50 jailbreak download
 • download driver geforce 6100 value
 • download lagu campursari ngamen 2
 • ti 84 apps games download
 • download zatch bell 2 gba
 • download ganool dengan idm
 • download diablo 2 v1.13
 • download openssh for mac
 • slideit nokia 5800 download
 • asot 500 download den bosch
 • download neil oliver baby girl
 • 24 season 8 download german
 • download i doser trip
 • download yugioh 1 temporada
 • download jody breeze deuces remix
 • download jelena tomasevic med i zaoka
 • download metallica hit the lights
 • download learning to breathe switchfoot
 • download escola the sims 2
 • x men theme download
 • downloads blackberry sw download v610 b034 multilanguage
 • download bcm 2007 database tool
 • steam download two games at once
 • strictly the best 31 download
 • go fish download movie
 • espaAo rap volume 4 download
 • windows 7 pt pt download 32 bits
 • hsbc online banking download transactions
 • ta??i download internet manager
 • download stolen by lucy christopher for free
 • download custom thunderbolt roms
 • vengaboys kiss song download
 • download novela bicho do mato
 • gulden karabocek sevmez olaydim download
 • free download for sending large files
 • download lagu ingkar irene justine
 • download overture 4.0 mac
 • all i want 702 download
 • download preeti font for free
 • download bugatti veyron theme for windows 8
 • winrar download latest version for windows 7
 • download gerard joling everlasting love
 • circo de soleil download 2011
 • download hai hoai linh kho
 • download nicolae guta ce belea fileshare
 • download jumanji movie in hindi
 • download tyrese alter ego
 • download project x on ps3
 • download simplified chinese fonts windows xp
 • download dryad go launcher ex
 • use yum to download only
 • download cinta tak pernah sama
 • biochemistry ebook lehninger download free
 • download myspace app for android
 • download empires and allies points hack
 • download flac hi res
 • download endnote in word
 • download windows sidebar styler
 • zeljko samardzic devet hiljada download
 • download trust issues drake
 • download windows 7 ultimate official
 • benassi bros feel alive download
 • download hadise my body
 • wyglad visty na xp download
 • download ringa ringa telugu song mp3
 • download dj ej vol 43
 • download hi q totul va fi bine
 • download filme inteligencia artificial rmvb dublado
 • rhino 4.0 sr9 download full
 • download standar kompetensi bahasa inggris sd
 • download kgb hosting protocol 48
 • download balma of khiladi 786
 • download free prisoner of war game
 • download albumy na stiahnutie zdarma
 • download gladiator 2 vst
 • prince of persia download zone
 • english time 2 cd download
 • wmv3 codec download for windows 7
 • surah al kahfi download mp3
 • download josh kumra don go
 • usb xtaf xplorer tutorial download
 • download oito7nove4 ao vivo
 • download ringtone dil mil gaye serial
 • navya dhin tana free download
 • download ruby compiler for windows
 • free download astro kundali software
 • download driver tl wn721n windows xp
 • download snaptu web browser
 • download glibc 2.7 for linux
 • download the runaways music free
 • don't cry joni song download
 • free download navathe 5th edition
 • download brandy locked in love
 • download lagu cho kyuhyun that man
 • download direct on mobile
 • download k on season 2 free
 • guess who 07.03 download zippy
 • download comedy videos in tamil
 • bitza numele tau download girlshare
 • download spell checker for microsoft word 2007
 • download plants vs zombies xbox 360
 • justified download temporada 2
 • download summer cem feierabend album
 • rupaul people are people download
 • 28 days later #18 download
 • tumhe yaad hoga download mp3
 • can you download podcasts directly to iphone
 • ibn kathir books download
 • queen greatest hits vol 2 download
 • download aitbaar no one killed jessica
 • download linkin park karaoke free
 • download veer davinder mp3 songs
 • download canon firmware 7d
 • download bewafa mp3 of imran khan
 • avast download new version free
 • download clothing the sims 2
 • free download naan pogiren mele mele mp3
 • download komik eyeshield 21 bahasa indonesia lengkap
 • download hack link psp english
 • download games optimized for xperia play
 • morte sA?bita download van damme
 • iqbal 2005 movie download
 • knowledgetree bulk download not working
 • download games from y8 online
 • somwar ko hum mile mp3 download
 • jane by design 01x14 download
 • download someone who lives in your heart
 • download pink funhouse album
 • download quality center version 10
 • download graffiti chris brown album free
 • download game bA i ma thua?t yu gi oh
 • eyA?phan full albA?m download
 • wwe wrestlemania 26 impact download
 • emily download from first to last
 • zyair g 220 treiber download win7
 • engineering data book iii download
 • guitar tuner download ipod
 • download hp remote deployment utility
 • scribd download does not work
 • download mensagem para vocA? dublado
 • download need for speed video
 • jogos doom 2 download
 • xperia x10 java download
 • download warcraft 2 ita
 • download dvd decrypter 2010
 • download netbeans ultima versA?o
 • download phim hoat hinh nobita
 • download bitsat 2012 question paper
 • norbit full movie no download free
 • preto download claudia leitte
 • download mars kereta api indonesia
 • download blink 182 miss you mp3 free
 • download pokemon starter kit vx
 • download saint seiya omega 43 sub indo
 • download annual report of sbi 2010 11
 • uo gpsp kai 5.5 download
 • atomix virtual dj download kostenlos
 • download lg update tool
 • download n7 player full free
 • download la belle aurore font
 • free download nicholas teo sempurna
 • download songs speedy singhs
 • download twitter uber social for blackberry
 • tekken 5 games download pc
 • skoki narciarskie 4 download
 • the fisher king download divx
 • vijay songs download in video
 • att net security download
 • download nib black sabbath free
 • download little bird infant sorrow
 • hacker evolution duality download traduAA?o
 • download video need for speed
 • download lostprophets rooftops free mp3
 • download guild wars factions
 • download tumse mili nazar mp3
 • nokia n95 download jogos
 • download free ahead nero 6
 • amor quedate download zippy
 • download gateway worship you are good
 • download purple haze hendrix
 • runescape download on mac
 • download lagu mocca once upon a time
 • download dataset to excel c#
 • zelda navi sounds download
 • lg tool cdma free download
 • download songs in masters
 • diamonds star boy nathan download
 • download powersuite 2012 keygen
 • download eos e1 plugin
 • samsung jig download mode
 • joanna mt font download
 • download qtp for free full version
 • download let's go ricky luna remix
 • download kaskade look into my eyes
 • padi dive tables download
 • b.a.p warrior download free
 • download dungeon keeper 2 on windows 7
 • download navigon for android
 • gratis download zuma deluxe
 • download 5 colours in her hair by mcfly
 • download blood and chrome
 • download mit jaaye gham video song
 • ra.d i'm in love piano remix download
 • bbc radio 2 podcasts download
 • download scom 2007 r2 ebook
 • download pimp your screen
 • download lagu rasa dihatiku
 • download activex report viewer
 • new 52 superman download
 • cd mc romeu download gratis
 • download will grayson proximate
 • download npav 2013 update
 • download universal theme patcher windows 7 32bit
 • aaa logo download for mac
 • front row download for mac
 • download ed sheeran autumn leaves
 • thanh download idm khong hien
 • linux mint ppc iso download
 • download tieng viet lop 4
 • download xperia arc firmware
 • softs bay download yahoo messenger
 • pokemon crystal mart editor download
 • download sherrilyn kenyon dream warrior
 • download tristeza do jeca tonico e tinoco
 • download youtube downloader 2.7.1
 • download 2go with star booster
 • xiah junsu single download
 • download eric saade imagine
 • download 3d button creator
 • hda bus driver download free
 • hsbc rtgs form download
 • download milan vs arsenal
 • toddla t set download
 • download add on firefox ultrasurf
 • introduction to banking download
 • free download road race game
 • download ciencia das artes marciais
 • highway code video download
 • download jakwob the prize
 • kaizoku sentai goukaiger download legendado
 • download english word frequency list
 • free download blackberry 8530 software
 • hp officejet 4500 download treiber
 • realtek ac97 download vista
 • download velocidade no ar
 • free download bpm studio 4 profi
 • download aoooh potencia sertaneja 2011
 • s curve in excel free download
 • download full metal fumoffu
 • other download option opera mini
 • luz do desejo 1996 download
 • download madhushala amitabh mp3
 • free download a man who can't be moved
 • battery health download windows
 • epel release 5 4 noarch rpm download
 • download idm bukan yang trial
 • player pro download android free
 • download epson workforce 845
 • download song of nadiya ke paar mp3
 • download age of war 2
 • download rmvb kung fu panda
 • download haal e dil movie
 • download labyrinth lite edition
 • twister film download ita
 • download city racing full version free
 • hp ews driver download p2015
 • download slightly stoopid top of the world
 • download lagu samson hening
 • download concise oxford dictionary for nokia n73
 • free download vs 2008 express edition
 • download rpg maker vx for free
 • amharic books hawaii download
 • cara mempercepat download smartfren
 • download detective conan volume 63
 • download song boom boom
 • dragon ball budokai 1 download pc
 • call of duty download ita psp
 • ajab gazabb love mp3 download
 • download judaai of jannat2
 • don't know why norah jones download
 • usenet download program mac
 • liverpool gomel download full match
 • download tradewinds 2 full version
 • download tq westside mp3 free
 • download guns n roses welcome to the jungle
 • cara download bios pcsx2 0.9.8
 • download ace of base i saw the sign
 • download kick messenger for free
 • download 1 on 1 soccer
 • download outro flow d pryde
 • awwal number songs free download
 • download babies go michael jackson